Z biblioteczki korektora – „Wiecznie młodzi, czyli pokolenie mocy” JoannyPogorzelskiej

Nie zabierałam dotąd głosu w sprawie korektorowanych przeze mnie książek. Postanowiłam jednak to zmienić i od czasu do czasu napisać co nieco o ważniejszych pozycjach z mojego portfolio. Za ważniejsze uznaję tu książki nie najbardziej poczytne po wydaniu (zresztą nie śledzę statystyk sprzedaży, nie czytam recenzji), lecz takie, które dla mnie osobiście stanowiły cenną lekturę.

Na pierwszy ogień wybrałam książkę pt. „Wiecznie młodzi, czyli pokolenie mocy” Joanny Pogorzelskiej. Jest to „książka-rozmowa”, zbiór wywiadów z przedstawicielami polskiego pokolenia 50+. Choć bohaterów tej książki dzielą kręgi społeczne i zawodowe, łączy ich wspólnota doświadczeń jednego pokolenia. „To ludzie, którzy mają prawdziwy power i udowadniają, że życie jest piękne bez względu na wiek. (…) Pracują, zakochują się, uprawiają seks, mają marzenia, chcą dalej korzystać z życia, bo czują się młodzi” – czytamy na okładce i jej skrzydełkach. Wśród bohaterów znaleźć można m.in. Jerzego Górskiego, Magdalenę Środę, Henrykę Krzywonos-Strycharską czy Krzysztofa Skibę.

Książka jest dobrze wydana – na zewnątrz zaprojektowana w nowoczesnym stylu okładka, a wewnątrz solidny papier i wysokiej jakości fotografie bohaterów. Pamiętam, że przyjemnie pracowało mi się już na PDF-ie, ale fizyczna publikacja Novae Res robi wrażenie. Postanowiłam sprawdzić, czy uwzględniono poprawki korektorskie – tak, co do jednej. Mogę tylko żałować, że nie udostępniono mi do korekty okładki publikacji, gdyż przez to wkradł się tam drobny błąd (przy nazwisku Pawła Łozińskiego brakuje kreseczki nad n).

Całość przeczytałam z zapartym tchem i szczerze polecam, bo jest to lektura, która obala stereotypy; autentyczna i szalenie motywująca.